24 sie 2016

Odmładzający i uodparniający sok z aronii

Aronia to owoc przedziwny. Z jednej strony nazywany antidotum na choroby cywilizacyjne, a z drugiej na surowo praktycznie niezjadliwy - cierpki i gorzki. Jednak w przetworach sprawdza się idealnie! Domowy sok z aronii jest moim ulubionym. Po raz pierwszy robiłam go rok temu z zamysłem zabrania paru słoiczków na studia. I w wielu sytuacjach był moim wybawicielem - głównie pomagał mi walczyć z przeziębieniami. Gorąca herbata, parę łyżek soku z aronii, sok z cytryny i miód to cudotwórcza mieszanka na przeróżne choroby. Do tego ciepły koc, dobra książka, muzyka lub film i mroźna, śnieżna zima za oknem. Warto schować trochę lata w słoiczkach! A ten sok smakuje naprawdę pysznie i jest także fajnym zamiennikiem zwykłych soków z kartonu - wystarczy rozcieńczyć go wodą. U mnie aronia kosztuje 5zł/kg, nie jest więc najdroższa, a ten sok ma moc i przepiękny fioletowy kolor! Poświęćcie więc chwilę czasu i zapełnijcie nim swoje spiżarki, a nie będziecie żałować!


Dlaczego warto?
Aronia ma silne właściwości antyoksydacyjne. Hamuje procesy starzenia, korzystnie wpływa na włosy, skórę, paznokcie i...zmarszczki. Zawiera całą gamę cennych witamin, makro i mikroelementów m.in. C, PP, B2, kwas foliowy, E, wapń, żelazo, mangan,jod. Te bomby witaminowe i antocyjany aronii wzmacniają odporność organizmu. Chroni także ona komórki naszego ciała przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować nowotwory. Jest też niezwykle skuteczna w przeciwdziałaniu chorobom układu krwionośnego. Zapobiega żylakom, zwężaniu naczyń krwionośnych, miażdżycy, obniża ciśnienie krwi. Dzięki bioflawonoidom polepsza się też nasz wzrok. Powinniśmy wypijać dziennie 50ml soku z aronii, by cieszyć się zdrowiem i młodością!
Składniki (na 2 litry soku):
  • 2kg aronii
  • 0.8l wody
  • 0,5kg cukru trzcinowego 
  • 0,2kg ksylitolu
  • pół łyżeczki cynamonu
  • sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Owoce aronii przebierz, umyj pod bieżącą wodą i zostaw do wyschnięcia. Przełóż je do jakiegoś pojemnika lub reklamówki i wsadź do zamrażalnika na minimum 48h. Aronię musimy przemrozić, by straciła gorzki i cierpki posmak. 
Owoce umieść w dużym garnku na gazie i co jakiś czas mieszaj. Będą one powoli się rozmrażać i zaczną wydzielać sok. Gdy aronia będzie prawie lub całkiem rozmrożona, dolej 0,8l wody. Tłuczkiem do ziemniaków rozgnieć część owoców (będzie więcej soku). Pogotuj to około 15 minut (lub dłużej, jeśli sok nie wrze). Po tym czasie dodaj cukry, cynamon i sok z cytryny. Wymieszaj i gotuj dalej kolejne 15 minut. Odstaw do ostygnięcia na kilka godzin lub do następnego dnia (wtedy garnek włóż na noc do lodówki). 
Przecedź sok z owocami przez gęste sitko, ale owoców nie wyrzucaj (jeśli chcesz, możesz zrobić z nich domową frużelinę). Zagotuj sam sok i gorący wlej do wyparzonych słoików lub butelek, może przydać się lejek. Kładź je odwrócone wieczkiem i przykryj ściereczką. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Aronię używamy nie tylko do przetworów, ale także do pieczenia. Sama w sobie nie smakuje zbyt przekonująco, ale po obróbce jest naprawdę bardzo dobra. Z tego powodu zabawnie kojarzy mi się z księciem zamienionym w żabę :D A Wy jakie przetwory szykujecie na zimę? 
Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nas na Facebooku/zaobserwujesz na Instagramie/Google+. Trzymajcie się ciepło!
Paulina

4 komentarze :

  1. Sok z aronii jest jednym z moich ulubionych na zimę :) Uwielbiam jego słodkość i cierpkość zarazem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiamy! Ostatni słoiczek niedawno zjadłyśmy w deserze więc trzeba zrobić kolejny zapas tego soczku :)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się opinią, zadaj pytanie albo po prostu się przywitaj! :)