14 sie 2016

Zdrowe drożdżowe bułeczki hamburgerowe

Czy jest coś lepszego od świeżego, chrupkiego pieczywa? Od czasu do czasu sama piekę chleb, bułki lub bagietki. Nie dość, że w domu roznosi się piękny, drożdżowy zapach, to jeszcze jest to mega satysfakcja. Dziś mam dla Was bułeczki hamburgerowe - ciężkie, fajnie zbite, twarde z zewnątrz i mięciutkie w środku. Najlepsze są zaraz po upieczeniu, jeszcze lekko gorące! Ciasto jest idealne do burgerów lub hot-dogów. Z góry typowo posypane sezamem, a z dołu moimi ulubionymi pestkami dyni. W smaku są wspaniałe - lekko pełnoziarniste, lekko drożdżowe. Już nigdy nie kupicie sklepowych hamburgerów! Taki fast-food też może być zdrowy, a przy tym jaki pyszny!

 Dlaczego warto?
Drożdże to bogactwo witamin z grupy B, na przykład kwasu foliowego oraz witaminy H. Regulują ciśnienie krwi (dzięki potasowi i sodowi) i wzmacniają kości (mają wapń). Wpływają na tworzenie się w naszym organizmie przeciwciał, co polepsza odporność i opóźniają procesy starzenia. Wzmacniają ciało, włosy, skórę i paznokcie. Drożdże zawierają też chrom, który ogranicza łaknienie na słodycze. 
Składniki na rozczyn: 
  • 15g świeżych drożdży
  • 3 łyżki letniego mleka
  • 3 łyżeczki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka cukru
Składniki (na 3 duże bułki):
  • pół szklanki mleka (ok. 125ml)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 jajko
  • 0,75 szklanki mąki pełnoziarnistej (u mnie orkiszowa)
  • 0,75 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka cukru
  • pół łyżeczki soli
Przygotowanie rozczynu:
Mleko potrzebne w całym przepisie (łącznie ok. 3/4 szklanki) podgrzej tak, by było koniecznie letnie (nie gorące, bo zabije drożdże i ciasto nie urośnie). Do miseczki rozkrusz drożdże, zasyp je cukrem, dolej 3 łyżki letniego mleka i wszystko dokładnie wymieszaj aż do rozpuszczenia. Dodaj mąkę i ponownie wymieszaj, by nie było grudek (najłatwiej zrobić to trzepaczką). Rozczyn ma mieć konsystencję raczej gęstą, ale dalej leistą. Miseczkę przykryj ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce bez przeciągów do wyrośnięcia na 25 minut.
Przygotowanie bułek:
Do dużej miski wsyp obie mąki (pełnoziarnistą i pszenną), dodaj wyrośnięty rozczyn, mleko, jajko, oliwę, cukier i sól. Na początku wszystko wymieszaj łyżką, a potem zagnieć posypanymi mąką dłońmi. Jeśli ciasto się lepi, dodaj jeszcze mąki obojętnie której. Ja zwykle biorę jeszcze 3 lub 4 garście. Ciasto ma być miękkie i elastyczne. Zawsze wyrabiam ciasto minimum 15 minut. Uformuj z niego kulę, włóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1,5-2h (w ciepłe miejsce, ja na przykład zawijam je w koc). Po tym blachę wyłóż papierem do pieczenia, z ciasta uformuj bułki (jeśli chcesz, to w tym momencie powbijaj od dołu pestki dyni) i ponownie odstaw do wyrośnięcia na 40-60minut. Bułeczki z góry posmaruj białkiem i posyp sezamem. Wstaw je do nagrzanego piekarnika (ok. 200°C) i piecz do złotego koloru (ok. 15 minut), musisz je pilnować. Bułki najlepiej zjedz tego samego dnia albo odgrzej w tosterze lub piekarniku następnego. 
A Wy często sami robicie domowe pieczywo? Moje bułeczki powstały do 100% domowych fit burgerów. Śledźcie nas na Facebooku, Instagramie i Google+. Miłego weekendu! 
Paulina

5 komentarzy :

  1. Wyglądają genialnie! Super przepis i piękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zjadłabym sobie burgera z taką bułeczką :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie możemy jeść w dużych ilościach glutenu (tak samo drożdży) ale od czasu do czasu pieczemy takie buły orkiszowe i fakt nie ma nic lepszego niż domowe pieczywo! :D
    Wasze ma piękną skórkę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale mi smaka narobiłyście! Wyglądają obłędnie :) jak tylko znajdę wolną chwilę to zabieram się za domowe burgery! :D
    mylittlediet.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyglądają świetnie - nabrałam na takie teraz ochoty !

    OdpowiedzUsuń

Podziel się opinią, zadaj pytanie albo po prostu się przywitaj! :)