30 paź 2016

Dania dwudniowe - domowa chińszczyzna

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na moje ulubione danie - chińszczyznę. Na pewno nie klasyczną, bo trochę dostosowaną do moich smaków, ale gwarantuję Wam, że jest przepyszna! Przyznam szczerze, że nie jestem fanką tradycyjnych dań. Wśród moich obiadowych faworytów nie ma potraw typowo polskich, zdecydowanie pochodzą one lub są wzorowane na kuchniach świata. Uwielbiam smaki Meksyku, Chin, Indii, Włoch, czy Grecji. Wolę także warzywa od mięsa, ku nieuciesze moich współlokatorów, gdy przychodzi moja kolej gotowania. Chińszczyna ma wszystko to czego wymagam od dania - aromat, przyprawy i... harmonię składników, czyli niesamowicie współgrające ze sobą kolory, faktury i smaki. Spróbujcie sami!

Kuchnia chińska
Tak naprawdę określenie to jest bardzo obszerne, bo zależnie od regionu te same potrawy przygotowywane są w inny sposób. Dania chińskie bazują na pięciu fundamentalnych smakach (słodkim, słonym, gorzkim, kwaśnym i cierpkim), idealnych proporcjach i specyficznych metodach przyrządzania. Stosuje się szybkie podsmażanie w woku, gotowanie na parze, czy duszenie w sosie. Chińczyków odróżnia też sposób spożywania posiłków. Używają oni najczęściej pałeczek i miseczek, dlatego potrawy są robione na idealnie jeden kęs tak, by nie trzeba było ich później kroić. W kulturze chińskiej uważa się, że noże wprowadzają złą energię. Bardzo ciekawy jest także chiński kulinarny savoir-vivre dotyczący posługiwania się pałeczkami bambusowymi. Nie wolno na nie nabijać jedzenia, oblizywać ich lub wskazywać nimi na inną osobę. A krzyżowanie pałeczek przynosi nieszczęście! Kuchnia chińska jest jedną z najzdrowych kuchni świata, a to dzięki temu, że Chińczycy bardzo dbają o swoje zdrowie i spokój wewnętrzny. 
Składniki (dla 2 osób na dwa dni lub dla 4 na jeden dzień):
  • podwójna pierś z kurczaka
  • 2-3 marchewki
  • 1 papryka czerwona
  • 1 cebula
  • 1 por
  • 15 pieczarek
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki imbiru
  • 2 łyżeczki przyprawy chińskiej 5 smaków
  • 2 łyżeczki curry
  • łyżeczka kurkumy
  • łyżeczka papryki ostrej
  • sól do smaku
  • 3 łyżki sosu teriyaki (opcjonalnie)
  • 2 garście orzeszków ziemnych niesolonych
  • makaron sojowy/ryżowy/ryż
  • szczypiorek do podania
Przygotowanie:
Kurczaka dokładnie umyj, pokrój w kostkę i przełóż do miski. Dodaj do niego przeciśnięty czosnek, wszystkie przyprawy i sos teryiaki. Odstaw na minimum 20 minut (może być także cała noc). W tym czasie przygotuj warzywa. Umyj je, obierz i pokrój: marchewki i paprykę w drobne słupki, pieczarki i pora w plasterki, a cebulę w piórka. Wrzuć warzywa na rozgrzany, lekko naoliwiony wok lub patelnię i usmaż do miękkości (około 15 minut). Następnie na innej patelni podsmaż kurczaka. Ugotuj makaron lub ryż. Na końcu przerzuć wszystko do woka (łącznie z makaronem), dodaj orzeszki ziemne, dokładnie wymieszaj i jeszcze chwilę podsmaż. Dopraw do smaku solą, papryką ostrą i sosem teriyaki (ilość spoza składników). Możesz podawać z poszatkowanym szczypiorkiem.
Wskazówki:
  • Jeśli przygotowujesz to danie na dwa dni, to do lodówki schowaj tylko warzywa z kurczakiem. Następnego dnia ugotuj makaron na świeżo i przesmaż go jeszcze chwilę z resztą dania i orzeszkami.
A Wy, którą kuchnię świata lubicie najbardziej? Chętnie poczytam o nieznanych mi potrawach z drugiego końca Ziemi ;)
Jeśli chcesz być na bieżąco, znajdziesz nas także na Facebooku, Instagramie i Google+.
Trzymajcie się ciepło!
Paulina

11 komentarzy :

  1. Fajny przepis na pożywne danie dla rodziny. Gratuluje pomysłu i pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chińska niekoniecznie, bardziej koreańska ale i japońska jest równie ciekawa :)
    Indyjską cenimy za bardziej aromatyczne przyprawy. Generalnie to najlepiej łączyć smaki różnych kuchni i wychodzi danie dla nas samych idealne :) Wasza propozycja wygląda bardzo ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super sprawa, ale dla mnie vege opcja z wędzonym tofu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Rewelacja! Taką "chińszczyznę" to ja lubię :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Bojku! Tyle kolorów i smaków! Cudo *O*

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam taką domową chińszczyznę ;) A pomysł na dwudniowe danie jest zacny, bo i jest to bardziej ekonomiczne i i wygodniejsze :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Też bardzo lubię chińszczyznę i japońskie, za indyjskimi nie przepadam jakoś. Podoba mi się Twój przepis. Ja lubię kuchnię krakowską i śląską, nie wszystko oczywiście, ale knedle na słodko, i krakowskie potrawy mojej babci. Lubię też greckie i bułgarskie klimaty, z ukraińskimi, jak różne pierożki i knysze :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja lubie kuchnie holenderska. Potrawy jednogarnkowe to typowe tutaj, np. z jarmuzem albo endywia. Naprawde pyszne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Co zawiera, jakie przyprawy w sobie przyprawa chińska 5 smaków? Jakimi ziołami /przyprawami mogę ja zastąpić? 🙂
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyprawa 5 smaków ma w sobie mielone kmin rzymski, cynamon, goździki, pieprz czarny i koper włoski.
      Najważniejszy z tego jest mielony kmin rzymski (raczej do dostania w większych marketach - już szybciej można kupić 5 smaków ;) ), więc jeśli go dostaniesz to spokojnie można zastąpić nim 5 smaków, tylko wtedy dodaj 1 łyżeczkę zamiast 2 + trochę cynamonu i pieprzu.
      Inne wyjście: można także po prostu dodać więcej curry i kurkumy i troszeczkę cynamonu i pieprzu. Wtedy już nie będzie aż tak chińskie, ale równie smaczne ;) Pozdrawiam!

      Usuń

Podziel się opinią, zadaj pytanie albo po prostu się przywitaj! :)